Mentés a bevásárlólistára
Hozzon létre egy új bevásárlólistát

Hány játék legyen egy gyereknek?

2024-11-25
Hány játék legyen egy gyereknek?

Gyermekeink születésnapra, karácsonyra vagy gyermeknapra, illetve minden különösebb alkalom nélkül is kapnak ajándékokat távoli rokonoktól és barátoktól. Ennek eredményeként a kicsik hamar nagy plüssállat-, építőkocka-, baba-, figura-, játék-, és más gyűjtemények tulajdonosává válnak. De vajon ez jó dolog? Hány játék legyen egy gyereknek?

Játékok és a gyermekek szükségletei

Hány játék kell egy gyermeknek? Ez a kérdés sok szülőt foglalkoztat, és nagyon nehéz egyértelmű választ adni. A legtöbben ismerik azokat a helyzeteket, amikor egy új játék csak rövid ideig okoz örömet a kicsinek, majd gyorsan elfelejtődik, és a dobozban vagy a sarokban landol.

Nincs kétség afelől, hogy a játékok fontos szerepet játszanak a gyermekek életében. Nemcsak szórakozást biztosítanak, hanem segítik a fejlődést, felébresztik a szenvedélyeket, segítenek megérteni a környezetet és ösztönzik a kreativitást. De vajon beszélhetünk-e túlkínálatról? Mikor van túl sok játék a gyermeknek?

Mennyi játékkal kell rendelkeznie egy gyermeknek?

Nézzük meg, mit mondanak erről a szakértők. A pszichológusok szerint a túl sok játék negatív hatással lehet a gyermek fejlődésére. A túlzott stimuláció figyelemzavarokat és zavartságot okozhat. A bőséges választék megterheli a gyermekeket, korlátozza kreativitásukat és csökkenti a játék örömét. Egy közel 20 évvel ezelőtt Németországban végzett kutatás eredményei szerint a gyermekkori játéktúlkínálat befolyásolhatja a felnőttkori függőségi hajlamokat.

Van egyszerű válasz arra a kérdésre, hogy hány játék szükséges egy gyermeknek? A kutatók ezt a témát vizsgálva megállapították, hogy sok múlik az egyéni preferenciákon és a gyermek életkorán. Például a 18 és 30 hónap közötti kicsik számára általában 4 játék elegendő a kreatív és fejlesztő szórakozáshoz. Ennek ellenére általában sokkal több van nekik. A túl sok játék paradox módon unalomhoz és közönyhöz vezethet.

A játékok mennyisége és kreativitás

Bizonyított tény, hogy a kevesebb játék nem feltétlenül vezet unalomhoz. Épp ellenkezőleg, ösztönzi a gyerekek kreativitását, akik a környezetük elemeit vagy a fantáziájukat használják, hogy változatosabbá tegyék a játékukat, amely így általában hosszabb ideig leköti őket. Kétségtelen azonban, hogy nemcsak a játékok túlzott mennyisége gyakorolhat negatív hatást a gyerekekre, hanem azok hiánya is. Hogyan találjuk meg az arany középutat? Szakértők szerint egy óvodáskorú gyermek számára az optimális mennyiség 6-8 játék a közvetlen környezetében. Vajon ez azt jelenti, hogy a többitől meg kell szabadulni?

Elég, ha elrakjuk őket, hogy később meglepetésként szolgáljanak, amikor a jelenleg elérhető játékok már nem kötik le a gyermek figyelmét. Ez a megoldás segíti a rend fenntartását és elősegíti a gyermeki kreativitás fejlődését. Fontos emlékeztetni arra, hogy az értékes együtt töltött idő a gyermekkel sokkal többet jelent számára, mint egy új játék. A szülő támogató jelenléte nemcsak elűzi az unalmat, hanem pozitívan hat az önértékelés és az együttműködési készségek fejlesztésére is.

Nem a mennyiség, hanem a minőség számít

Már tudjuk, hány játékra van szüksége egy gyermeknek. Azonban a minőség fontosabb a mennyiségnél.

Szánj időt arra, hogy olyan értékes termékeket találj, amelyek támogatják gyermeked fejlődését és inspirálják őt kreatív játékra. Válassz megbízható márkák játékait, és ellenőrizd, hogy rendelkeznek-e megfelelő tanúsítványokkal és megfelelnek-e a jelenlegi biztonsági szabványoknak. Ha magas minőségű modelleket választasz, biztos lehetsz benne, hogy hosszú ideig szolgálnak majd gyermeked számára, és biztonságos szórakozást nyújtanak neki.

Érdemes időtálló játékokba fektetni, amelyeket sokféleképpen lehet használni. Ilyenek például az építőkockák, babák, járművek vagy plüssállatok. Ajándékozhatunk a gyermeknek szerepjátékokat, mint a gyermekkonyhák, kis orvos szettek vagy barkácsműhelyek. Ily módon a gyermek új és új játékszcenáriókat alakíthat ki, bevonva családtagjait vagy kortársait.

A játékok száma és gyermeked igényei

Bár a szakértők a minimalizmust javasolják a játékok tekintetében, érdemes rugalmas hozzáállást alkalmazni. Ahelyett, hogy szigorúan ragaszkodnánk a kutatók ajánlásaihoz, vegyük figyelembe a gyermek egyéni igényeit és fejlődési környezetét. Ami az egyik gyermeknél túlstimulációt okozhat, az a másiknál érdeklődést vált ki és támogatja a fejlődést.

Ha azonban azt tapasztalod, hogy gyermeked érdektelenséget mutat és nehezen koncentrál, miközben a gyerekszoba polcai roskadoznak a játékoktól, érdemes lehet csökkenteni a számukat. Így a gyermek teret kap kreativitásának fejlesztésére és új szórakozási lehetőségek felfedezésére.

pixel